Keresés nélkül ma az interneten gyakorlatilag nem tudunk létezni. Keresők segytségével új oldalakat találhatunk meg, vagy információkat, amiket már olvastunk, de közben elfelejtettük valahol. A keresők alap használata egyszerű: beadjuk a keresőszót, vagy szavakat, megnyomjuk az Entert és a találati listából kiválasztjuk, melyik oldal felel meg legjobban annak, amit kerestünk. Ez az egyszerű keresés többnyire elegendő is és minél többet fogunk keresni, annál jobban ráérzünk majd, hogy kell kérdeznünk. Néha viszont jó kihasználni a speciális keresési funkciókat.
Speciális keresés
A Google.hu kezdőlapján kattintsunk a Speciális keresés feliratra. Egy új oldal nyílik meg, ahol számos lehetőségünk van a keresés pontosítására.
Itt specifikáljuk, milyen oldalakat szeretnénk találni. A "Tartalmazzák a következő szavak mindegyikét" mező tulajdonképpen ugyanaz, mint az alap mező a kezdőlapon, de ezen kívül lehetőségünk van pontos keresésre is. Ha "Tartalmazzák a következő kifejezést" mezőbe beírjuk hogy Eszterházy torta, a kereső tudni fogja, hogy ezeket a szavakat egymás mellett keresse, és nem mutatja meg pl. a "Gróf Eszterházy kedvence a diós torta" találatokat annak ellenére, hogy mindkét keresőszó benne van a találatban. A keresést pontosíthatjuk azokkal a szavakkal amik szerepelhetnek, illetve nem szerepelhetnek a találati listában. A példában én egy eszterházy torta elkészétísére vagyok kíváncsi, de ne legyen könyv vagy étterem a találatok között.
A rutinosabb felhasználók ezt már az alap keresőmezőbe így írják be:
recept OR elkészítés "eszterházy torta" -könyv -étterem
Kiválaszthatjuk a domkumentum nyelvét, domainjét, vagy akár megadhatjuk milyen régi lehet az oldal. Nem kell túlzásokba esni :-) Hasznos példák a speciális keresésre:
"egész úton hazafelé azon gondolkodám"
site:hu
site:wikipedia.org
macska OR cica
define:NASA (ez leginkább csak angolul működik)
Nem csak kereső
A google elsősorban kereső, de jól használható egészen szokatlan feladatokra is. Ha beírjuk a keresőbe a 100 USD in HUF kifejezést, megkapjuk a pontos választ :-) Ez nagyon hasznos lehet a külföldi webshopok árainak átszámításánál. De ugyanúgy könnyen megtudhatjuk hogy ezer forintért hány eurót kapunk: 1000 HUF in EUR.
Ha összetett példát kell kiszámolnunk, azt is rábízhatjuk a Googlera, pl. 50 / (0.25 * 100) + 3. Ugyanúgy segít az átszámolásoknál, pl. 60 mile in km, vagy 5 days in s.
Mi több, ezek kombiációja is lehetséges. Például a 3 * 5 EUR + 8 * 10 USD in HUF, vagy 5 miles + 1 000 cm in km.
Ha kíváncsiak vagyunk, hány óra van most Tokyóban, kérdezzük meg a Googletól:
what time is it Tokyo (Google.com-on használható)